Rozšířené hledání

Zdravotni pomucky

Pojem zdravotní pomůcky zaobírá širokou škálu zdravotnických, rehabilitačních a ortopedických potřeb - např. invalidní vozíky, polohovací lůžka, toaletní křesla, tlakoměry, glukometry, ortopedické vložky do bot atd.

Pokud se zaměříme na zdravotní pomůcky, které můžeme běžně využívat doma za účelem posílení či kontroly našeho zdraví v případě nemoci, správného držení těla či jako prevenci před vznikem nejrůznějších onemocnění pohybového aparátu, jmenujme např.:

Rehabilitační míče

Z této kategorie jsou nejznámějšími míči gymball a overball.

Pojem gymball označuje velký gumový nafukovací míč, jehož průměr se většinou pohybuje v rozmezí 45 - 75 cm. Gymball vybíráme dle výšky naší postavy a také kvality - ty lepší jsou vyrobeny z odolného protiskluzového materiálu. Už jen sezení na gymballu napomáhá zpevnění zádového svalstva. Cílené cvičení vede k naučení správného držení těla, neboť neustále posilujeme svaly udržující vzpřímenou postavu.

Overball je gumový míč zpravidla o průměru 25 cm, který můžeme používat jak plně, tak z poloviny nafouknutý. Je vhodným doplňkem při sedavém zaměstnání, neboť si jím můžeme podložit záda a tím udržuje naši páteř ve správné poloze. Dále se s jeho pomocí provádějí posilovací a protahovací cviky.

Pomůcky určené k péči o nohy

Do těchto pomůcek můžeme zařadit ortopedické vložky do bot, které se dělí na několik typů - např. anatomické, sportovní, se zvýšenou patou atd. Jejich hlavním účelem je náprava deformit nohou, z nichž nejčastější jsou tzv. ploché nohy, u kterých dochází ke snížení nožní klenby, což způsobuje bolestivost při chůzi.

Péče o nohy zahrnuje i zdravotní ponožky, které jsou napuštěny antibakteriálním roztokem, dále mají speciální neškrtící lem a špičku, která předchází vzniku otlaků.

Tlakoměry

Tlakoměry pro domácí užití mají jednoduché ovládání, avšak velmi přesné měření. Na trhu je jich celá řada, za částku pohybující se kolem 1500 Kč si můžeme pořídit velmi kvalitní tlakoměr, který je srovnatelný s lékařskými přístroji. U těchto typů nechybí odolnost vůči arytmiím (nepravidelný puls), senzor pohybu během měření, indikátor nepravidelné srdeční činnosti, paměť na několik desítek naměřených hodnot včetně data a času, manžeta, která se automaticky nafukuje dle aktuálního krevního tlaku atd.