Rozšířené hledání

Arnika

Co je to Arnika?

Léčivá bylina prha arnika, též prha chlumní, s latinským názvem Arnica montana je vytrvalá rostlina s plazivým oddenkem. Dosahuje výšky 20 - 60 cm. Květy o velikosti 6-8 cm v průměru mají sytě žlutou až oranžovou barvu a kvetou od června do srpna. Bylinu najdeme v kyselých půdách na mokřadech, rašeliništích a vřesovištích, také na loukách, pastvinách a na světlých místech v lesích v podhorských a horských polohách. Patří k ohroženým druhům a je chráněná. Pozor, je jedovatá. Je to bylina aromatická s ostře kořenitou a nahořklou chutí. Zajímavostí je, že do květů klade svoje vajíčka moucha Trypeta arnicivora. Květy s larvami této mouchy jsou k léčivým účelům nepoužitelné.

Praktické využití

Z arniky se využívají oddenek a květy. Obsahují silice, hořčiny, karotenoidy, arnisterol, arnidiol, třísloviny a minerální látky. Působí protizánětlivě, antisepticky a hojivě. Snižuje také srážlivost krve. Tinktura z arniky byla ceněna již našimi předky, její použití bylo široké od pohmožděnin a revmatismu až po léčbu bronchitidy, mrtvice, anginy pectoris a srdečních chorob.

Jak arniku užívat?

Protože je jedovatá, nedoporučuje se vnitřní užití, pouze v homeopatii nebo pod dohledem lékaře. Zevně se používá jako nálev na obklady při zánětech, otocích, svalovém revmatismu nebo kloubních potížích. Mast z arniky je vhodná na naraženiny a modřiny a také na omrzliny. Nesmí se používat na porušenou kůži, pak by mohlo dojít k podráždění.